Kradzież tożsamości – przestępstwo No1 naszych czasów

Rozwój cywilizacji gwałtownie przyspieszył w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Spowodowało to zmianę zagrożeń przestępstwami na które jesteśmy najbardziej narażeni. Polska była do lat 90-ch wyłączona z tego trendu. Teraz przestępcy nadrabiają zaległości.

XX wiek zmienił nasz życie. Każde nowe odkrycie w dziedzinie nauki,przemysłu, czy też każda nowa technologia, wymusiła wzrost tempa naszego życia. Rzeczy do niedawna, określane jako niemożliwe: lot, podróż kosmiczna, stały się elementem naszej codzienności. Nie wszystkie zmiany wpłynęły pozytywnie na nasze otoczenie. Nowa technologia, pozwoliła przestępcom zdjąć maski, sprawiła iż same przestępstwa stały się bardziej opłacalne, niż napad na bank czy porwanie dla okupu. Jednym z tych przestępstw jest: kradzież tożsamości. Proceder ten objął szerokim horyzontem wiele obszarów gospodarki, ogólnie określanej jako biznes. Z kradzieżą tożsamości mamy do czynienia w sytuacji kiedy jedna osoba, wykorzysta poufne informacje na temat drugiej, bez jej wiedzy, w celu uzyskania dostępu do zasobów finansowych. Z takim procederem możemy spotkać się w wielu sytuacjach, np.: kiedy dokonujemy zakupów, przy użyciu karty kredytowej, zgubimy portfel, czy też w nieodpowiedni sposób pozbędziemy się wyciągów z naszych kont.

Cena

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić, w chwili kiedy staniemy się ofiarą tego procederu, jest w wielu przypadkach krotnością pierwotnej wartości. Sytuacja kiedy oszust wykorzysta nasze konto bankowe, opróżniając je do zera, lub też co gorsze, a równie prawdopodobne: wykorzysta dostępny debet, może zaowocować utratą zdolności kredytowej. Prawdopodobną również jest sytuacja, kiedy to my zostaniemy pociągnięci od odpowiedzialności, za przestępstwa których dokona oszust, wyposażony w portfel wiadomości o nas. Nawet, jeżeli uda się nam stosunkowo szybko odkryć przestępstwo, przed nami będzie wiele miesięcy pracy, związanej z naprawieniem powstałych szkód.

Według badań wykonanych przez amerykańską firmę, kradzież tożsamości od 2000 roku to numer 1 na liście najczęściej popełnianych przestępstw gospodarczych. Nasza prywatność dla przedsiębiorstwa to nic innego jak wirtualne magazyny informacji: klienci, recepty, informacje finansowe, informacje handlowe. Wszystkie te dokumenty zawierają treści, które mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Przestępcy zajmujący się procederem kradzieży tożsamości nie oprą się niczemu, grzebanie w śmieciach będącymi odpadami z kosza biurowego jest dla nich jednym z wielu sposobów pozyskiwania informacji.
Aby przedsiębiorstwa zaczęły skutecznie walczyć z tym typem przestępczości, muszą przede wszystkim poprawnie zidentyfikować problem, zastanowić się nad polityką obiegu dokumentów we własnej firmie.

Ochrona

Pytaniem które sobie stawiamy, a dotyczy kradzież tożsamości w odniesieniu do naszej firmy, jest:
w jaki sposób pozbywamy się niepotrzebnej dokumentacji?
Wiele firm zdecydowało się na niszczenie niepotrzebnych dokumentów, co znacznie ograniczyło, sytuację w której do poufnych informacji mają dostęp osoby trzecie. Problem niszczenia dokumentów, możemy rozwiązać na 2 sposoby: robiąc to samodzielnie, lub zlecając taką usługę firmie zajmującej się profesjonalnym świadczeniem takiego typu usługi. Bez względu na decyzję, którą podejmiemy, musimy mieć pewność, że: dokumenty niszczone są skutecznie.